FLUSHING (Ön YIKAMA)

 

Isıtma ve soğutma amaçlı kurulan tüm sistemlerin çalıştırılmadan önce kimyasalla flushing (ön yıkama) işleminin mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Flushing yapılmayan sistemlerde imalattan ve montajdan kalan kirlilik, yağ katmanları, cüruf v.s. gibi zararlı yabancı maddelerin tıkanmalara ve korozyona neden olması kaçınılmazdır.

Dolayısıyla bu tür problemler sistemin arızalanmasına, pahalı bakım - onarım masraflarına, hatta sistemin yenilenmesini gerektirecek arızalara yol açacaktır.

Bu nedenlerle, yeni kurulan ısıtma ve soğutma sistemlerinde flushing uygulamasının mutlaka yapılması gerekmektedir. Flushing uygulaması uluslararası kabul gören şartname doğrultusunda yapılmalıdır. Şartnameye uygun olmayan flushing uygulamasının sisteme yarardan çok zarar vereceği muhakkaktır.

Şartnameye uygun olmayan flushing uygulamalarında kullanılacak kimyasallar sistemde korozyona neden olacağından zamanla çürüme ve delinmelere yol açacaktır. Özellikle yüksek basınçlı sanayi sistemlerinde oluşabilecek çürüme ve delinmeler hayati risklere neden olacak kazalara sebebiyet verecektir.

Deta Kimya olarak profesyonel ekip ve son teknoloji ekipmanlarımızla uluslararası kabul gören şartnameye uygun flushing uygulaması yapmaktayız.