LEGIONELLA (LEJYONELLA) NEDİR?

Üst Solunum Yolları ve Akciğer Enfeksiyonu’na (Zatürree) neden olan ve ölümcül vakalara sebebiyet verebilen bir bakteri türüdür. İlk olarak,Amerika’nın bağımsızlığının 200. Yılının kutlandığı 1976 yılı Temmuz ayında Amerikan Ordusunun emekli askerlerinin (LEJYONER) katıldığı Amerikan Lejyonu adlı kongresine katılanlarda ortaya çıkmıştır. Bakteri bir yıl sonra tanımlanmış ve adı LEGİONELLA BAKTERİSİ, sebebiyet verdiği hastalığada LEJYONER HASTALIĞI adı Verilmiştir.(Ülkemizde “Klima Hastalığı” olarak da bilinir) Kongrede 182 kişi rahatsızlanmış ve 29 kişi hayatını kaybetmiştir.

RİSK ALANLARI:

  • Bakterilerin doğal ortamı su kaynaklarıdır.
  • Klimaların serpantinlerinde ve soğutma kulelerinde oluşan nem-toz karışımı yağlı kir katmanları, Boiler, Akümilasyon tankı, duş başlıkları ve sıcak su musluklarındaki kirlilik ortamları bakterilerin üremesi için en elverişli risk ortamlarıdır.
  • Serpantinlerin üzerindeki kir (bakteriler için besin) katmanlarında aşırı derecede üreyen bakteri, hava içindeki küçük su partiküllerinin içine yerleşerek, arkasındaki fan vasıtasıyla iç ortama yayılır ve teneffüs yoluyla ciğerlere ve üst solunum yollarına yerleşerek LEJYONER hastalığının oluşmasına neden olur.
  • Boiler tankı, Akümilasyon tankı, duş başlıkları ve sıcak su musluklarının kir ortamlarında aşırı derecede üreyen bakteri, duşta, lavaboda kullanılan sıcak suyun havaya yayılan su partiküllerinin içinde bulunur ve teneffüs yoluyla ciğerlere ve üst solunum yollarına yerleşerek LEJYONER hastalığının oluşmasına neden olur.

ÇÖZÜM:

Bakteri üremesine elverişli kirlilik ortamlarını asidik olmayan kimyasallarımızla temizliyoruz. Dünya Sağlık Kuruluşlarının kullandığı gıda kimyasallarıyla sistemlerde tekrar bakteri üremesini engelliyoruz.

LEJYONELLA.ORG