SICAK SU ELDESİ SİSTEM TEMİZLİĞİ

Büyük işletmelerde ve sağlık kuruluşlarında kullanılan sıcak suyun elde edildiği boyler tankları ve plakalı eşanjörler, sürekli su akışı olduğu için çok çabuk kirlenen ve mutlaka periyodik olarak kimyasalla temizlik işleminin yapılması gereken sistemlerdir. Boyler tanklarının en büyük handikabı, içinde oluşan kir katmanlarının ve sıcak ortamın LEJYONELLA bakterileri için besin ortamı oluşturması ve üremesi için en uygun ortamlardan birisinin olmasıdır. Bu ortamda aşırı derecede üreyerek suyoluyla kullanım ortamına gelir ve aerosol dediğimiz küçük su partiküllerinin içinde barınarak bu partiküllerin solunmasıyla ciğerlere yapışır ve ölümcül vakalara yol açabilen bir çeşit zatürree hastalığına (LEJYONER HASTALIĞI) neden olur.

Boyler tanklarının serpantinleri, narin olan bakır ya da çelik metallerden yapılmıştır ve korozyona son derece müsaittirler. Boyler tanklarının asidik malzemeyle temizliğinin yapılması, serpantinlerin ölüm sürecinin başlamasına neden olacak ve kısa zaman sonrada ölmesine neden olacaktır. Ayrıca, boyler tankından geçen su kullanım suyu olduğu için, tankın içinde asidik malzemeyle yapılan temizlik sonrası ne kadar durulama yapılsa da tam temizleme yapılamayacağı için akabinde tanktan çıkan suyu kullanan şahıslarda sağlık sorunları görülebilecektir.

Eşanjörler, kullanım suyunu ani ısıtıcı olarak mükemmel bir sistemdir. Ancak; ısıttığı su şebeke akışındaki sudur ve sürekli içinden geçerken, özelliklede ısıya maruz kaldığından, içindeki birçok inorganik maddeyi eşanjörün içinde bırakmaktadır. Buda eşanjörlerin çok çabuk kir katmanlarıyla dolmasına ve suyu yeterince ısıtamamasına, Plakaların çürüyüp delinmesine ve contaların deforme olarak işlevini yitirmesine neden olur. Aşırı kirliliğin LEJYONELLA bakterilerinin hızla üremesine ve Boyler tanklarında olduğu gibi insan sağlığına da ciddi zararlar verdiğini unutmamak gerekir.


Boyler, serpantinlerinin narin metallerden yapılmış olması, eşanjör plakalarının ince paslanmaz çelik metallerden yapılmış olması (ne kadar paslanmaz çelik olsa da, kireç katmanları plakaları çürüterek delinmelerine neden olmaktadır) ve conta sistemiyle bağlantılı olması nedeniyle kesinlikle asidik maddelerle temizlenmemesi gerekir. Asidik malzemeler, serpantinlerde ve eşanjör plakalarında korozif etki yaparak çürüyüp delinmelerine ve eşanjör contalarının deforme olmalarına neden olacaktır.

Boyler tankı, eşanjör ve kondenserleri özel sistem temizleme kimyasalımızla ve uzman ekiplerimizle temizliyor, ortaya çıkacak aşırı yakıt sarfiyatı ve pahalı bakım, onarım masraflarını önlüyoruz.